Vyhľadávanie

Kontakt

PSI okresu Brezno
kancelária:
Školská 5, 977 01 Brezno
utorok 9.00 - 13.00
streda 11.00 - 15.00
štvrtok 9.00 - 13.00

psibrezno@gmail.com

VZDELÁVACÍ VÝJAZDOVÝ SEMINÁR PRE KOMUNITNÝCH LÍDROV

 

Pobrali sme sa na skusy

    Partnerstvo sociálnej inklúzie Brezno naplánovalo v projekte „Podpora sociálnej inklúzie v okrese Brezno“ výjazdový seminár pre členov partnerstva, aktivistov, pracovníkov samospráv, či ľudí, ktorí sa profesionálne i neprofesionálne zaoberajú sociálnymi službami. Uskutočnil sa 23. a 24. júna.

    Výjazdový seminár bo hradený z projektu (cestovné, strava, ubytovanie, lektori, organizačná príprava). Program bol pripravený tak, aby si každý našiel niečo zaujímavé pre seba – vzhľadom na širokú škálu profesií a záujmov účastníkov. Počas dvojdňového výjazdového seminára sme navštívili: obecnú firmu (funguje prakticky ako sociálny podnik) v Spišskom Hrhove, v Prešove to bolo nízko prahové denné centrum pre deti zo sociálne slabých rodín, nízko prahové denné centrum pre bezdomovcov, útulok pre bezdomovcov, domov sociálnych služieb pre seniorov, ZOM – centrum pre zdravotne postihnutých a zoznámili sme sa s fungovaním PSI Šariš, s jeho aktivitami a aktuálnymi projektmi. V Lipanoch mnohých oslovila čajovňa Pavučina (práca s mládežou a inými vekovými či záujmovými skupinami, materské centrum, podujatia, oslavy, klubová činnosť...), ktorá je miestnym komunitným centrom, ale i Dom pokojnej staroby (domov sociálnych služieb pre seniorov).

    O svoje dojmy a skúsenosti sa rozhodli podeliť niekoľkí účastníci. Verím, že mnohé sa stali inšpiráciou pre ich ďalšiu prácu v sociálnych službách alebo v činnosti obecných zastupiteľstiev.

M. Heretová, odborný garant

PhDr Anna Potkányová a Mgr Margita Berčíková, DSS Luna, Brezno

Na nás veľmi zapôsobila obecná firma v Spišskom Hrhove, systém jej práce, ako i charizmatická osobnosť pána starostu. V Prešove na nás urobila dobrý dojem informovanosť o potenciálnych klientoch (vyhľadávacia činnosť) a klientoch, ako i systém zabezpečovania sociálnych služieb mestom Prešov, odborom sociálnych služieb. Obdivovali sme prácu v Dennom centre pre bezdomovcov a hlavne zápal u pracovníkov pracovať s uvedenými minoritami. Našou srdcovou záležitosťou bolo Centrum pre seniorov, prístup sprevádzajúceho personálu a veľká podnetnosť prostredia pre klientov - mnoho aktivít, ocenili sme hlavne rozvoj motorických činností prostredníctvom širokej škály ručných prác. Práca v ZOM nás taktiež milo prekvapila, zaujala nás galéria a spôsob jej prezentácie. Napriek únave sme boli očarené komunitnou čajovňou v Lipanoch, príjemným vystupovaním pracovníčky obce Lipany a ľudskosťou pána starostu. V závere len môžeme poďakovať, že nám bolo umožnené zúčastniť sa daného výjazdového semináru. Svojim obsahom nám milo prekvapil, myslíme si mnohé získané poznatky by bolo možné využiť i v našom regióne pri zabezpečovaní sociálnych služieb prijímateľom.

 

Eugénia Tanáčová, predsedníčka Klubu seniorov v Jasení

Pri prijatí starostom obce v Spišskom Hrhove ma zaujala jeho iniciatíva s Rómami, založenie vlastnej firmy a ich ciele v rozvoji obce. V Prešove ma zaujalo vybavenie domu dôchodcov, v Lipanoch Dom pokojnej staroby a najmä komunitná čajovňa a v nej práca s mládežou, seniormi a záujmovými skupinami. Zaujala ma najmä čajovňa, ktorú by sme mohli zriadiť aj pri našom novom Klube seniorov, aktivity, ktoré by mohli seniori realizovať. Odniesla som si odtiaľ veľmi veľa dobrých nápadov, veľa dojmov, poznatkov a skúseností, ktoré môžem zúročiť pre prácu z dôchodcami.

 

Ing. Erika Goceliaková, Michalová

Takéhoto seminára som sa zúčastnila prvýkrát. Splnil všetky moje očakávania a odniesla som si z neho určite veľa. A moje postrehy?

Zo stretnutia v „Dedine roka 2007“ – Spišskom Hrhove som bola prekvapená s milým privítaním starostu obce. Keď sú na riadiacich postoch správni ľudia a práca sa rozdelí, existuje akási zanietenosť pre rozvoj obce a lepší život občanov v nej, nie je problém. Stačí trochu empatie, záujem spoločne riešiť všetky problémy, komunikovať, mať trochu podnikateľského ducha a všetko sa dá. U nás v niektorých obciach mám pocit akoby sme „prežívali“ a tu (v Spišskom Hrhove) sa to rozvíja po každej stránke. Každému treba dať šancu, len do všetkého treba vniesť poriadok a zodpovednosť.

Program bol veľmi pestrý a myslím si, že  každý si z neho určite niečo odniesol. Pohostinnosť a ochota podeliť sa so svojimi skúsenosťami bola pre nás pripravená v každom navštívenom zariadení. Zároveň nás upozornili aj na chyby, na ktorých sa poučili, čoho sa máme vyvarovať v budúcnosti my. Všetci riešime vo svojej profesii nejaké problémy, niektorí sme práve tu našli na ne odpoveď a spôsob ako ich riešiť. Moje dojmy sú len pozitívne a potvrdilo sa mi, že všetko je v nás, v ľuďoch. Pre tento navštívený región sú ľudia na prvom mieste, ich spokojnosť, spolunažívanie a možnosť dať im šancu realizovať rôzne aktivity, čím rozvíjajú svoje schopnosti a zručnosti.

Spájanie obcí do združení (aj v rámci PSI Šariš) v tejto oblasti bolo veľkým prínosom pre získanie finančných zdrojov z eurofondov, prípadne iných grantov, vďaka ktorým sa tieto obce rozvíjajú po každej stránke. Mala som pocit, že šancu, ktorú sme vstupom do EÚ získali, sme v našom regióne „prespali“, nakoľko v našej obci sa tieto možnosti vôbec nevyužívali, čo je na veľkú škodu. U nás sa akoby obce separovali a nie spájali, aby boli silnejšie. Existuje tu akási rivalita, obce veľmi málo spolupracujú, ale asi je to v mentalite ľudí. Nie slová ale činy nás chvália. Určite by sme sa mali čo učiť. Myslím si, že sociálne služby nemáme v našom regióne na takej úrovni, hlavne čo sa týka ich pestrosti a dostupnosti. To je len môj postreh, nakoľko nepracujem v tejto oblasti.

V prípade ponuky sa aj v budúcnosti rada zúčastním takýchto stretnutí a tým, čo sa tohto stretnutia nezúčastnili odkazujem, že určite môžu ľutovať.

 

Valéria Ondrejková, Klub dôchodcov, Brezno

...Cieľom obecného podniku v Spišskom Hrhove je zamestnávať ľudí a skvalitniť všetky služby. Starosta hovorí, že ľudia sú „paskudní“, ale ich len treba podchytiť, zamestnať, hlavne Rómov a kontrolovať. Robia tu dobrovoľné školenia odborníkov, murárov a iných profesií. Dôsledne dodržiavajú pracovný čas. Pri nedodržaní – postih! Musí byť všade poriadok na pracovisku. Lajdáci a tí, čo „oďubávajú“ – dovidenia! To je zásadou starostu...

...Najväčším problémom v ich obci bola vysoká nezamestnanosť, preto začali konať a zapájajú sa do každej možnej aktivity. Tak napríklad orú záhradky, vykupujú staré palety, - zdravé drevo z nich používajú na výrobu obalov na víno, alebo robia drevené hračky a nepoužiteľné použijú ako palivové drevo. ...Zriadili požičovňu lešenia, náradia, robia pretlaky popod cesty, drobné opravy ciest, údržbu zelene, cintorína, odpratávajú drevo a vyrábajú štiepku z neho a hlavne stavajú domy.... vypracovali aj projekt pre poľnohospodárov. Obecná firma nakúpi kravy – plemeno – Slovenská Rysuľa, vypestujú zrno, trávu, skŕmia, produkty predajú.

Presunuli sme sa do nízko prahového denného centra Gréckokatolíckej charity v Prešove, kde sme mali možnosť vidieť ako Gréckokatolícka charita v Prešove zavádza novú formu pomoci núdznym a tiež aj prostredníctvom poukážok na stravu. Vidno, že sa tam o týchto ľudí starajú veriaci ľudia. Vydávajú a spracúvajú si tam časopis „Cesta“, je to mesačník o abstinencii, bezdomovectve a kvalite života, ktorý je šírený prevažne formou pouličnej distribúcie.

V DSS v Prešove nás milo prijal riaditeľ zariadenia PhDr. Jozef Dobrovič, ktorý nás previedol zariadením a oboznámil nás  s ich podmienkami v oblasti nevyhnutných služieb, ale aj poradenstva, rehabilitácie a ergoterapie pre zabezpečenie kvalitného života v období staroby. Obyvateľom vytvárajú podmienky pre napĺňanie predstavy o zmysluplnom využívaní voľného času v rôznych krúžkoch. Venujú sa športu, výletom do prírody, radi si posedia v čajovni a v altánku. Rehabilitácia a liečebná telesná výchova zohráva dôležitú úlohu pri samostatnosti a sebestačnosti ubytovaných seniorov v tomto zariadení.

...ZOM Prešov je mimovládne neziskové OZ ZP osôb. Ich ciele sú: spájanie zdravotne postihnutých osôb, pomoc pri konkrétnych potrebách, sociálne poradenstvo, vybavovanie ŤZP, invalidného dôchodku, vyhľadávanie bezbariérových možností. Ich aktivity: prepravná služba, sociálne poradenstvo, práca, asistencia a pod. Agentúra osobnej asistencie: vedú zoznam ľudí, ktorí to potrebujú. Agentúra podpory zamestnávania- ponúkajú možnosť zamestnať sa. Spôsob chránenej dielne – ponuky a evidujú uchádzačov. Publikačná činnosť, vydávajú letáky a časopis. Kultúra, vzdelávanie, šport a rekreácia, RIP, ples, vernisáže umenia, v galérii vystavujú maľby, rôzne výrobky, drevorezby fotografie... ... Robia PC kurzy, majú dve chránené dielne... ...je to morálna aj finančná podpora pre zdravotne postihnutých ľudí.

...vybrali sme sa do Lipian, do čajovne Pavučina. Je to čajovňa pre mladých, mesto ju prevádzkuje v spolupráci s Gymnáziom.... ...Mesto má svoj grantový systém v spolupráci s komunitnou nadáciou Modrá Torysa. Z partnerského sociálneho programu sa poskytuje pomoc ľuďom, keď niekto zomrie, pomoc sirotám a postihnutým.

...Pred odchodom sme zavítali do Domu pokojnej staroby v Lipanoch, ktorý pomohli finančne postaviť Švajčiari....

...ubytovanie mohlo byť na inej úrovni (nocľah bol zabezpečený v kempingu. Pozn. M.H.). Boli sme ubytovaní po troch na izbe. Toto by som v budúcnosti navrhla zmeniť: ubytovanie v hoteli po dvoch so sociálnym zariadením na izbách.

...hodnotím tento výjazdový seminár ako veľmi dobrý nápad. Nazbierali sme skúseností a môžeme ich teraz už len realizovať.

        

 ----------------------------------------------------------------------

Vzdelávací výjazdový seminár pre komunitných lídrov

Pozvánka

 

V dňoch 23. a 24. júna (štvrtok a piatok) Vás PSI okresu Brezno v spolupráci PSI okresu Prešov a MsÚ Prešov pozýva Výjazdový seminár do Prešova a okolia, kde sa účastníci budú môcť zoznámiť s príkladmi dobre fungujúcich sociálnych služieb, ktoré sú výsledkom aj komunitných plánov sociálnych služieb.

Seminár je určený najmä miestnym lídrom so záujmom o túto problematiku (sociálne vylúčení alebo ich príbuzní, aktivisti občianskych organizácií...), ale aj poslancom obecných zastupiteľstiev, členom komisií pri obecných zastupiteľstvách, zamestnancom obecných úradov a členom PSI okresu Brezno. Náklady na výjazdový seminár sú kompletne hradené z projektu.

Ak máte záujem zúčastniť sa výjazdového seminára, vyplnenú prihlášku pošlite na nižšie uvedené kontakty, najneskôr do 13. júna 2011 

Michaela Heretová, odborný garant aktivity

 

Názov kurzu:      Výjazdový vzdelávací seminár pre komunitných lídrov

Miesto:              Prešovský kraj

Dátum:              23.- 24. jún 2011

Čas:                  Odchod 23.6.2011 o 6.00 hod.

                         Príchod 24.6.2011 o 19.00 hod.

                         

Na stiahnutie:  PRIHLÁŠKA    


Prihlášku zašlite najneskôr do 13. jún 2011 emailom na adresu michaela@polomcania.sk , alebo psibrezno@psibrezno.sk

prípadne poštou na adresu : Partnerstvo sociálnej inklúzie okresu Brezno, Školská 5, 977 01 Brezno 

 

Program:

 

Štvrtok 23.jún

Spišský Hrhov

  • Sociálny podnik
  • Komunitné centrum
  • Zaujímavosti

 

Prešov

  • Sociálne služby mesta, Denné centrum pre seniorov, Nízkoprahové denné centrum pre bezdomovcov

 

Piatok 24. Jún:

Prešov

  • PSI Prešov – fungovanie a skúsenosti partnerstva
  • ZOM – centrum pre zdravotne postihnutých

 

Lipany

  • Dom pokojnej staroby
  • Komunitná čajovňa (práca s mládežou a inými vekovými či záujmovými skupinami)

 

Sprevádzať nás budú pani Ing. Magda Artimová, členka správnej rady PSI Prešov a Mgr. Marián Bača, vedúci odboru sociálnych služieb MsÚ Prešov